Nagykanizsa nevezetességei
Erzsébet tér
A barokkos hatású Erzsébet tér a város szíve, melyet nyugatról a Városháza háromszintes, szinte teljesen dísztelen épülettömege zár le. 1990 óta működik benne a Polgármesteri Hivatal. 1992. augusztus 19-én, a homlokzaton egy bronzból és tűzzománcból készült városi címert helyeztek el.
A ma az Erzsébet téren álló ivókút az eredeti török kori nyolcszögletű díszkút pontos mása. A kutat Nagykanizsa első írásbeli említésének 750. évfordulóján avatták fel, az eredeti pedig a Thúry György Múzeum udvarán áll.
Az Erzsébet tér délkeleti sarkán áll a 20. honvéd gyalogezred emlékműve, az ezred első világháborúban elesett hősi halottainak állít emléket. A bronz szobor a rohamra induló öreg népfelkelőt és a fiatal honvédet ábrázolja.
Kiskastély
Az Erzsébet tér 15. szám alatti ház udvarában található épület régen magtár volt, ma képtár szerepét látja el és kiállításoknak ad otthont.
Alsóvárosi plébániatemplom
Az Alsóvárosi plébániatemplom a hozzá csatlakozó egykori rendházzal a hazai ferences barokk építészet egyik kiemelkedő jelentőségű épületegyüttese. A császári parancsra lerombolt vár minaretjének és dzsámijának köveiből a 18. század elején építették. Néhány figyelemre méltó részlet a templom belsejében:
- fából faragott Madonna-szobor
- szenteltvíz-tartó: az utolsó török parancsnok, Musztafa pasa feliratos sírköveiből alakították át
Vasemberház
A város földesura építtette a 18. század közepén barokk stílusban, később klasszicista vonásokat is nyert. A homlokzatán látható páncélos vitéz egy vaskereskedő cégére volt. A legutóbbi felújítás alkalmával kibontották az Ady utca felőli rész boltíveit, és árkádokat alakítottak ki. Mai állapotában üzleteknek ad helyet, az emeleten találjuk a Városi Képtárat, az elegáns házasságkötő és fogadó termeket.
Az Aradi vértanúk emlékparkja
1998-ban döntöttek arról, hogy a Vasemberház udvarán az aradi tragédia 150. évfordulójára a vértanúknak emlékhelyet állítanak Batthyány Lajos első magyar miniszterelnök mellszobrával együtt. A szoborcsoport avatására 2000. október 6-án került sor.
Thúry György Múzeum
Néhány háztömbnyire a Vasemberháztól, a Fő utcán találjuk ezt a barokk épületet. Ma múzeumként működik, kiállításoknak ad otthont.
Deák tér
1933. év pünkösdjén impozáns ünnepség keretében avatták föl a Deák tér nyugati oldalán látható Turulmadár szobrot, Árpád nemzetségének totemállatát, valamint a hozzá kapcsolódó- a Zrínyi-család és a magyar állam címerével díszített- országzászlót. Az 1950-es években a Dunántúli Kőolajipari Gépgyár munkásai mentették meg a beolvasztástól, így felújított állapotban ismét a város védelmezőjeként ékeskedhet a téren.
E téren található a 48. gyalogezred emlékműve, amely az ezred első világháborúban elesett hősi halottainak állít emléket. Az 1800-as évek második felétől az ezred kizárólagosan zalaiakból állt. A kompozíció Petőfi Sándort ábrázolja egy első világháborús kézigránátos magyar katonával, ugyanis ebben az ezredben szolgált Petőfi 1838 és 1840 között. A bronz szobor talapzatán a költőtől származó idézetek olvashatók.
A tér keleti oldalán, a Jézus Szíve templom helyénkorábban temető állt, majd egy kisebb barokk temetőkápolnát emeltek ide, később pedig egy kétemeletes tornyot építettek hozzá. 1942-ben a 18. századi részek lebontása után az eredetinél jóval nagyobb alapterületű, kereszthajós, modern részt építettek hozzá, csupán a tornyot hagyták érintetlenül.
Hevesi Sándor Művelődési Központ
A város szívében elhelyezkedő intézmény Hevesi Sándorról, Nagykanizsa szülöttjéről, a Nemzeti Színház volt főrendezőjéről és igazgatójáról kapta a nevét.
Színházterme színházi előadásoknak, komolyzenei hangversenyeknek, könnyűzenei koncerteknek és számtalan iskolai és városi programnak ad otthont.
A 17. keleti hosszúsági kör emlékmű
Pontos bemérés szerint a 17. hosszúsági kör a városon keresztül halad, s e vonal legalkalmasabb pontján jelölték ki az emlékmű helyét, amelyen feltüntették azokat a jelentősebb külföldi városokat, amelyek szintén e vonal mentén találhatók.
Nagykanizsa és környéke kirándulóhelyek
Csónakázó tó
A Nagykanizsa központjától 4,5 km távolságra kialakított mesterséges tó környékén minden évszakban találhatunk számunkra megfelelő szabadidős programot. Az ország egyik legszebb fekvésű kis tava horgászásra, vízibiciklizésre és csónakázásra is alkalmas. Télen szánkózni és korcsolyázni is lehet. A fúrótoronyból kialakított kilátóba jelenleg nem lehet felmenni, de a környező erdő barangolásra csábítja a látogatókat.
Romlottvár
A városból indulva a szőlőhegyeken átsétálva több irányból is megközelíthető. Jelenleg csak részben feltárt, állagmegóvása nincs megoldva.
Miklósfai arborétum
A változatos domborzatú, vegyes faállományú erdőben kellemes sétautak biztosítják aktív pihenésünk feltételeit. A park felső részén pihenőház, tűzrakóhely, padok találhatók. A völgy alsó részében kis horgásztó várja a sport kedvelőit.
Sí és szánkópálya Újudvaron
A 600 m hosszú és 95 m szintkülönbségű pálya. A megyében, de a távolabbi környéken is az egyetlen sípálya. A lejtése ideális, kezdő síelők részére kellemes tanulópálya. Felvonó és melegedőház is rendelkezésre áll.
Budafai arborétum
Kellemes kikapcsolódásra, felüdülésre alkalmas hely. Az arborétum tavasztól őszig várja a kirándulókat. Bejelentkező csoportokat az év minden szakában fogadnak.
Kistolmácsi tó
Gyönyörű természeti környezetben található horgásztó, egy kijelölt részén ingyenes strandolási lehetőséggel. A falu sátrazásra alkalmas kempinget üzemeltet, ahol a gyerekek játékra, sportolásra alkalmas területet találnak.
Zalakaros - Parkerdő
Zalakaros termálfürdőjén kívül érdemes a környék erdeiben sétát tenni, ahol sétautakat, pihenőhelyeket, valamint a kilátót is találunk. Télen pedig szánkópálya várja a téli sport kedvelőit.
Balatonmagyaród - Bivalyrezervátum
A Zalakomár és Balatonmagyaród közti útról lekanyarodva juthatunk a rezervátum területére, ahol közvetlen közelről is megfigyelhetjük a bivalyokat. A Nemzeti Park belépőt kér, de cserébe nagyon érdekes kiállítási anyagot mutat be.
Galamboki halastó
Nagykanizsa és Zalakaros közötti kis faluban, gyönyörű természeti környezetben található horgásztó.